Seminars 2020

Date Presenter Title
12.03.2020

Jin Chu (UCH)

Overcoming cell deficits in tendon tissue engineering: exploring the tenogenic potential of dermal fibroblasts
26.03.2020

Daniela Schulz (MKG)

Regulation of PDL-1 expression in radio-resistant and radio-sensitive HNSCC cell lines
02.04.2020

Sirine Baccar (UCH)

Establishment of a Co-Culture-Model with tendon stem progenitor cells and macrophages to investigate cellular cross-talk
16.04.2020

Gopala-Krishna Mannala (UCH)

Galleria mellonella as alternative model to study bacterial pathogenesis and implant-associated infections
23.04.2020

Shushan Li (Ortho)

Effects of hMSC exosomes on chondrocytes from osteoarthritic patients
07.05.2020

Mathias Fiedler (MKG)

Modulation of PD-L1 expression with Buparlisib
14.05.2020

Manuel Delgado Cáceres (UCH)

Tenomodulin roles in tendon repair
28.05.2020

Lisa Thalhauser (Ortho)

Suitability of hydrogel for the infiltration of articular cartilage
04.06.2020

Bianca Dufner (Med I)

G(alpha)s-to-G(alpha)i switch of G protein-coupled receptor signaling in rheumatoid arthritis
18.06.2020

Girish Pattappa (UCH)

MEFISTO (Meniscal functionalized scaffold to prevent knee osteoarthritis onset after meniscectomy)
25.06.2020

Francisca Alagboso (UCH)

Establishment of a clinically relevant large animal model to assess the healing of metaphyseal bone defects.
02.07.2020

Dominique Muschter (Ortho)

ExCarBon: Sensory neuropeptide deficiency affects structural changes of bone and cartilage in a murine OA model
09.07.2020

Theresia Stich (UCH)

Mategra: functionalized biomaterials for improved osteointegration of implants
16.07.2020 Sabine Stöckl (Ortho) Influence of SP and CGRP on cell metabolism of chondrocytes
23.07.2020 Jonas Eichberger (MKG) Influence of PD-L1 expression on HNSCC migration and invasion
30.07.2020 Chenglong Wang (Ortho) Effects of exosomes of osteogenic differentiated hMSC
Summer Break
24.09.2020

Shushan Li (Ortho)

Stephanie Windemuth (UCH)

 
01.10.2020

Jin Chu (UCH)

Daniel Froschhammer (MKG)

 
15.10.2020

Chenglong Wang (Ortho)

Nike Walter (UCH)

 
29.10.2020

Antonia Senninger (UCH)

Elena Lüftl (Ortho)

 
12.11.2020

Mathias Fiedler (MKG)

Dominique Muschter (Ortho)

 
26.11.2020

Girish Pattappa (UCH)

Gopala Krishna Mannala (UCH)

 
03.12.2020

Amir Asid (Ortho)

Manuel Delgado Cáceres (UCH)

 
10.12.2020

Francisca Alagboso (UCH)

Bianca Dufner (Med I)